WYCENA AUTA

Jak wyceniamy samochody w naszym skupie?

Wycena samochodu wbrew pozorom nie jest prostym zadaniem. Na wartość auta wpływa wiele czynników, a marka, model, rok produkcji, wersja nadwozia, przebieg i wyposażenie to tylko niektóre z nich. Wiele skupów aut mocno zaniża ceny samochodów. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych firm, których obrót jest niewielki. Takie skupy pojazdów, aby wyjść „na swoje” starają się kupić samochód za bardzo niską cenę.

Zapraszamy do wypełnienia formularza wyceny

My nie szukamy „jelenia”, od którego możemy kupić dobre auto w cenie złomu ! Stawiamy na ilość, a tym samym na zadowolenie naszych Klientów. Dlatego za każde auto oferujemy co najmniej 80% jego rynkowej wartości ! Za każdy samochód płacimy gotówką, dojeżdżamy we wskazane miejsce i w dogodnym dla Państwa czasie! Skupujemy rocznie ponad 500 samochodów (na dowód czego posiadamy dokumentację w postaci umów kupna – sprzedaży), co tylko potwierdza fakt, że oferowane przez nas ceny skupu aut są uczciwe i atrakcyjne dla naszych Kontrahentów.

Dokładamy wszelkich starań aby sprzedaż auta w naszym skupie aut przebiegała możliwie szybko oraz przy minimalnym zaangażowaniu Klienta.

Nie trać czasu, nerwów i pieniędzy na szykowanie samochodu do sprzedaży, robienie zdjęć, opisów do aukcji, opłacanie polisy OC, prezentacje samochodu, wizyty na stacjach diagnostycznych i jazdy próbne z potencjalnymi klientami. My zajmiemy się tym wszystkim, dobrze zapłacimy za Twoje auto, a do tego damy pisemną Gwarancję.

W jaki sposób wyceniamy samochody ?

Nasz skup aut podchodzi bardzo rzetelnie do wyceny każdego samochodu. Przy wycenie auta w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę jego markę, model, rok produkcji, wersję nadwozia oraz zamontowaną jednostkę napędową – czyli niezmienne w czasie i nie budzące jakichkolwiek wątpliwości dane auta. To pozwala zorientować się w cenach podobnych egzemplarzy na rynku. Najlepszym wyznacznikiem jest tu Internet, między innymi takie portale jak Otomoto, Allegro, Gratka czy OLX.

Następnie bierzemy pod uwagę w jakim stanie wizualnym jest samochód. Jeśli auto jest ładne i zadbane, w szczególności bezwypadkowe, to można przyjąć, że jego wartość będzie wyższa od średniej rynkowej podobnych egzemplarzy – wartość może w takim przypadku wzrosnąć nawet o 20-30%. Działa to również w drugą stronę – gdy auto jest zaniedbane, na nadwoziu pęka szpachla, a wnętrze jest zniszczone, należy mówić o ujemnej korekcie wartości pojazdu. Ciężko tutaj podać konkretne wartości, lecz auto bardzo zmęczone i zaniedbane może być warte nawet o 60% mniej od podobnego samochodu w dużo lepszym stanie. Oczywiste jest, że im auto jest starsze, tym nienaganny stan wizualny bardziej podnosi jego wartość, zaś zły stan wizualny w mniejszym stopniu tę wartość obniża.

Kolejnym, równie istotnym czynnikiem mającym wpływ na wartość samochodu jest jego stan techniczny. Przyjmujemy, że jeśli auto nie wymaga napraw i wkładu finansowego, zwłaszcza w takie podzespoły jak silnik, zawieszenie, sprzęgło, skrzynię biegów itd. podnosi to jego wartość o 10-20%. Jeśli samochód wymaga napraw, wartość powinna zostać obniżona o łączny koszt robocizny oraz części potrzebnych do ich przeprowadzenia. Ciężko tu podać maksymalną ujemną korektę wartości gdyż jest ona uzależniona od tego, jak wielu napraw wymaga dane auto. W samochodach bardzo zaniedbanych od strony mechanicznej może się zdarzyć, że napraw które należy przeprowadzić jest tyle, że łączny ich koszt przekroczy wartość auta. Nie oznacza to oczywiście, że samochód nie jest nic wart. W takiej sytuacji wycenę samochodu należy rozpatrywać w kategoriach wartości poszczególnych części i podzespołów, które można z danego auta odzyskać i dalej odsprzedać. Podobnie wygląda sytuacja w przypadkach, gdy auto zostało uszkodzone (rozbite), a jego naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona (czyli miała miejsce szkoda całkowita). To bardzo częsty przypadek, zwłaszcza w przypadku uszkodzeń starszych samochodów, których nie opłaca się naprawiać ze względu na ich niewielką wartość.

Kolejną rzeczą, którą każdy skup aut powinien wziąć uwagę przy wycenie wartości pojazdu jest jego przebieg oraz historia serwisowa. Jeśli stan licznika jest dużo niższy od normatywnego przebiegu podobnych marek i modeli samochodów z tego samego rocznika, podnosi to wartość auta nawet o 25% – zwłaszcza w sytuacjach, gdy jest on oryginalny i udokumentowany, potwierdzony wpisami w książce serwisowej oraz w bazie ASO danej marki. Jeśli auto miało od nowości jednego właściciela podnosi to dodatkowo wartość samochodu o 10-15%. Działa to również w drugą stronę – duży przebieg, a także wielu właścicieli auta (mniej pewna historia pojazdu) mogą obniżyć wartość samochodu nawet o 30%.

Kolejną bardzo istotną kwestią jest przeszłość wypadkowa. Jeśli samochód jest bezwypadkowy – tj. ma oryginalny lakier oraz szyby, z pewnością będzie wart dużo więcej niż auto z przeszłością wypadkową.

Dla samochodu bezwypadkowego można zastosować dodatnią korektę wartości w wysokości 10-15%. Jeśli samochód miał drobną przygodę, lecz zostało to profesjonalnie naprawione, nie obniża to w znaczący sposób wartości auta, zwłaszcza gdy to ma już kilka lat. Jeśli jednak samochód został po wypadku naprawiony w niefachowy sposób, tzn. na nadwoziu pęka szpachla, widać różnicę w odcieniach kolorów czy też nieprawidłowości w spasowaniu elementów, z pewnością takie auto będzie warte mniej niż podobne samochody danej marki i modelu z tego samego rocznika ; takie auto może być warte nawet połowę ceny rynkowej.

Kolejnym, istotnym czynnikiem warunkującym wartość pojazdu jest jego wyposażenie. Bogate bądź ubogie wyposażenie auta może odpowiednio podnieść i obniżyć wartość samochodu o 15-20%. W samochodach miejskich i klasy niższej średniej szczególnie istotnym elementem wyposażenia jest klimatyzacja.

Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki mające wpływ na wartość auta, samochód będący w bardzo dobrym stanie wizualnym i technicznym, bezwypadkowy, z bogatym wyposażeniem, niskim przebiegiem oraz pewną i udokumentowaną historią serwisową może być wart nawet dwukrotnie więcej od średniej rynkowej podobnych samochodów danej marki i modelu z tego samego rocznika. Nasz skup aut potrafi docenić dobre samochody, oferując za nie odpowiednio wysokie ceny. Jeśli posiadasz takie auto zadzwoń do nas lub wypełnij formularz wyceny, aby się o tym przekonać !

Powyżej zostały opisane podstawowe, zwykle stosowane przez nasz skup samochodów kryteria wyceny auta. Czynników zarówno podnoszących, jak i obniżających wartość samochodu jest wiele. Można tu podać za przykład chociażby pojazdy, które zostały wyprodukowane z kierownicą po prawej stronie (tzw. angliki), lecz zostały przerobione na wersję europejską. W zależności od marki, modelu i rocznika, samochód, który miał robioną przekładkę kierownicy będzie wart od 10 do 30% mniej od auta, które wyjechało z fabryki z kierownicą zamontowaną po lewej stronie. Mniej istotne, lecz również warunkujące w pewnym stopniu wartość auta są kwestie takie jak termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC, stan ogumienia, a także dokumentacja na przeprowadzone w samochodzie naprawy.

Nasz skup aut podchodzi bardzo profesjonalnie do wyceny każdego samochodu. Staramy się wziąć pod uwagę jak najwięcej czynników mających wpływ na wartość auta, aby wycena jak najbardziej odzwierciedlała jego realną wartość rynkową.

Zachęcamy do wypełnienia formularza wyceny. Skup Aut Wrocław gwarantuje rzetelną wycenę Twojego samochodu!

Na życzenie Klienta jesteśmy w stanie uzasadnić krok po kroku każdą sporządzoną przez nas wycenę. Jeśli uznasz, że nasza wycena Twojego auta jest zaniżona, jesteśmy w stanie kupić samochód na podstawie wyceny sporządzonej przez licencjonowanego rzeczoznawcę! (koszt takiej wyceny pokrywany jest przez Klienta)